ZDROWY KRĘGOSŁUP = DOBRA POSTAWA

Większość dzieci przychodzi na świat ze zdrowym kręgosłupem.

Kręgosłup w naturalny sposób wygina się łukowato, na przemian do przodu i do tyłu. Mięśnie utrzymują elementy szkieletu we właściwym ułożeniu i pomagają zachować prawidłową postawę ciała. Naturalne krzywizny kręgosłupa ułatwiają utrzymanie równowagi przy pionowej postawie ciała oraz spełniają rolę amortyzatorów podczas chodzenia, biegania skakania, a także kiedy podnosimy ciężkie przedmioty.

Najważniejszą przyczyną pojawienia się wad postawy jest słaby rozwój mięśniowy.

Każde odchylenie od normy w kształcie kręgosłupa (jego nienaturalne wygięcie) pociąga za sobą zmianę postawy ciała. Mówi się o zaburzeniach  czyli o wadach postawy.

Najczęstszymi są nienaturalne wygięcie kręgosłupa – boczne (skolioza) lub w płaszczyźnie strzałkowej  (plecy okrągłe lub wklęsło – wypukłe).

Wady postawy bywają wrodzone, mogą być efektem urazu lub choroby. Jednak najczęściej są to schorzenia nabyte i będące skutkiem błędów , które można uniknąć.

Wady postawy nie powodują zagrożenia życia, ale są przyczyną znacznego dyskomfortu. Badania prowadzone przez dwa niezależne ośrodki naukowe w środowisku łódzkich dzieci, którymi objęto 16 914 dzieci wykazały, że aż 95,6% ma wady postawy. Jest to wynik przerażający.

Warto im zapobiegać, bo leczenie jest długotrwałe i uciążliwe.

Jak zapobiegać wadom?

1. Pamiętaj o systematycznej kontroli lekarskiej – im wcześniej specjalista wychwyci początki powstającej wady, tym szybciej i łatwiej będzie można ją skorygować.

2. Oglądaj plecy dziecka, zwracając uwagę na symetrię tułowia, łopatek, bioder.

3. Dbaj o to, aby dziecko dużo chodziło i biegało (po naturalnym nierównym terenie – łące poszyciu leśnym, plaży), by pływało, grało w piłkę jeździło na rowerze – krótko mówiąc: zażywało ruchu.

4. Wyrabiaj w dziecku nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała – głowa uniesiona na „wysokiej szyi”, ściągnięte łopatki, wciągnięty brzuch, napięte pośladki.

5. Likwiduj złe nawyki u dziecka: siedzenie z podwiniętą nogą, w pozycji żaby lub nogą założoną na nogę; noszenie plecaka na jednym ramieniu; rysowanie z jedną ręką opartą, a łokciem drugiej wiszącym poza blatem oraz korzystanie ze zbyt wysokich mebli.

6. Nie uspakajaj dziecka, mówiąc: „Nie kręć się!” czy „ Siedź spokojnie!”. Ono dąży do częstej zmiany pozycji ciała, powodowane naturalnym instynktem. W ten sam sposób unika przeciążeń elementów szkieletu i partii mięśniowych, co zdarza się, gdy utrzymuje się jedno położenie ciała przez dłuższy czas.

Większość wad postawy to schorzenia nabyte, więc można im

zapobiegać!

Natychmiastowe korygowanie wcześnie wychwyconych nieprawidłowości gwarantuje szybką poprawę i cofnięcie się zmian.